Pildid Juuru kihelkonna ajaloost, inimestest ja sündmustest.
Kirik keset küla

Kirik keset küla

Dateering: 1930
Asukoht: Juuru alevik Juuru kihelkond Harju maakond
Aerofoto vaatega Juuru alevi keskusele 1930. aastatest (MT 51 F) – jaa, juba siis oli võimalik linnulennult paikkondi pildile jäädvustada nagu tänapäeval droonidega.

Sellele haruldasele aerofoto vaatele on keskselt jäädvustatud ajaloolise Juuru kihelkonna süda Juuru Mihkli kirik. Rahvapärimus kõneleb, et sel kohal oli muinasajal püha hiis ja matusepaik. 13. sajandil ehitati selle asemele kirik ja 19. saj. viimasel kümnendil sai kirik kaasaegse ilme. Pildil paremal pool asuv pikk hoone on vana kirikumõis ehk pastoraat, kus elas koguduse õpetaja oma perega. Sellest lõunas on koguduse leerimaja leeriõppe tarvis.

Kirikust põhjapoole jääb vana Rapla-Kose maantee (praegune Tallinna mnt.), mis omal ajal oli kahe mõisa piiriks - põhjapoolne osa, kus asub vana Juuru küla, kuulus Juuru mõisale, ent lõunapoolne Juuru kirikumõisale. Juuru küla hoonetest on pildil näha järgemööda: reas Tšernovitski maja, endine kirikukõrts, apteek ning veidi hajali pikad majad Kapsa, Tautsi (praegu koguduse kantselei) ja Kangru talu.
Kirikumõisa ja Juuru mõisa maadele kujunes pärast II maailmasõda järk-järgult Juuru alevik.

Facebook - Juuru alevik

Lisa kommentaar


eu logod 5400d