Pildid Juuru kihelkonna ajaloost, inimestest ja sündmustest.
Mahtra algkool

Mahtra algkool

Dateering: 1930
Fotograaf: Peeter Pissarev
Asukoht: Mahtra Juuru kihelkond Harju maakond
Mahtra algkool 1930. aastatel, jäädvustatud Juuru fotograafi Peeter Pissarevi poolt.

Mahtra kooli asutamisajaks loetakse 1868. aastat. Esimeseks õpetajaks oli Kristjan Reinomägi Palamuse kihelkonnast Luualt. Esimene koolihoone valmis 1870. aastal ja õnnistati sisse kaks aastat hiljem. Kool asus Tänavaotsa talu maadel. Õigeusklikele rajati 1888. aastal teine kool Piirupuu talu maadel ja kandis Aleksandri kooli nime. 

Pildil on kujutatud 1900. aastal ehitatud koolimaja, mis on säilinud tänapäevani. Majas oli üks suur klassiruum, kaks tuba ja köök õpetajale ning suur eeskoda, kus hiliseamla ajal olid külarahva postkastid. Koolimajja viiva väikese trepi kohal oli postidele toetuv katusealune.

Aastatel 1926-1932 oli kooliõpetajaks August Sepping - lühike ja täidlane ning heasüdamlik vuntsidega vanapapi. Oma heasüdamlikkusest jätnud ta õpilastel osa vigu parandamata, et vihik väga punane välja ei näeks ja lapsel liiga kurb meel ei oleks. Tema järel oli viis aastat kooliõpetajaks Hilda Maarand (abielludes Härma) Sipast. Tema ajal paranes õppeedukus, mis oli parim Mahtra kooli ajaloos.

Kool suleti 1956. aastal õpilaste vähesuse tõttu ja kooli varad anti üle Juuru koolile. Pärast kooli likvideerimist hakkas majas elama Mahtra kolhoosi esimees Hugo Torga oma perega. Majale tehti kapitaalremont.

Loe lisaks: Laars, Helmi; Müürisep, Feliks. Mahtra küla. Mahtra Haridusselts. Tallinn 1998, lk. 32-36.

Koolimaja juures on 1940. aastal ülesvõetud ka tollane Mahtra algkooli õpetaja Eduard Kalmin koos õpilastega.

Mahtra algkoolist on paar fotot ka Fotises: EFA.554.0.182507 ja EFA.629.0.188147

Lisa kommentaar


eu logod 5400d