Golouhovi-Pisarevi maja Juurus 1930. aastatel. Tundub, et maja on veel pooleli, esimese ja teise korruse voodrilauad on paigaldamata. Pildile on koondunud ilmselt perekond Pisarev. Järgnevalt veidi perekond Pisarevist ja nende maja saatusest.
1920. aastate maareformi käigus eraldati Juuru kirikumõisa maadest,
otse kiriku kõrvale ehituskrunt A-89, mille suurus oli 0,35 ha. 1933. aastal valmis kahekorruseline elumaja koos kõrvalhoonetega (saun, tall ja kuur). Maja ehitas kaupmees Pisarevi väimees Evstafi Golouhov, kes oli Kohila Paberivabrikus raamatupidajaks ja majanduslikult heal järjel.
Valminud maja keldrikorrusel asus lihakarn, mida pidas Atla Sabi popsikoha omanik Jaan Vilson. Esimesel korrusel avati kauplus, kus peamise kaubaartikli moodustasid tekstiilikaubad, ja teisel korrusel olid perekonna eluruumid. Ilmselt pakuti poes ka teistlaadi kraami, nagu tõendab üks
meeleolukas pilt siin samas pildikogus.
Kaupmees
Fedot, Dmitri p. Pisarev (ka Feodot Pissarev, 1871-1956) oli pärit Venemaalt Pihkva kubermangust. 1926. aastal asus ta perega elama Inglistele ja pidas Ingliste asunduses Lutsu talus poodi. 1928. aastal tuli ta koos abikaasa
Annaga, Nikolai t. (nn. Koslov, 1869-1945) Juuru ja said elamispinna Tšernovitskite majas, praeguse bussipeatuse lähedal. Peres olid lapsed:
Anna (1902-1932),
Pelageja (1906-1991),
Georgi (*1908),
Peeter (*1914), ja
Vassili (*1916).
Poeg Peeter Pisarev (ka Pissarev) tegeles aktiivselt fotograafiaga jäädvustades
Juuru, Mahtra ja Härgla sündmuseid ja hooneid. Teine poeg Georgi läks Prantsusmaale lõhnaõlide ja seebi tootmist õppima, et Eestis vastavat äritegevust alustada. Kahjuks sai ta seal õnnetult surma, uppus. Kolmas poeg Vassili olevat olnud hiljem Pärnus miilitsaülemaks.
Tütar Anna oli abielus 1931. aastast eelpool mainitud
Evstafi, Vassili p. Golouhoviga (1884-1971). Ta suri aga õigepea ja lesega abiellus ta õde Pelageja. Golouhov oli ka Angerja õigeusu koguduse nõukogu esimees. Perekonnad Pisarev ja Golouhov puhkavad
Kohila (ka Angerja) kalmistul.
1940. aastal maja natsionaliseeriti ja hoone teine korrus jaotati kommunaalkorteriteks. Pärast teist maailmasõda leidis alumisel korrusel sobivad ruumid Rapla Tarbijate Ühistu söökla ja tööstuskaupade kauplus. Juhatajana alustas tööd Tallinna Ühiskaubanduskooli haridusega Jakob Talts Juuru saunakülast. 1965. aastal, kui valmis uus kaubanduskeskus Tallinna maantee ääres kolis kauplus sinna üle.
Järgnevalt olid maja ruumid kommunaalkorteriteks. Taasiseseisvumise järel hoone tagastati õigusjärglastele, kes müüsid selle 2000. aastal Natalia Zurakovskajale Tallinnast. Seni laokil olnud majavaldus renoveeriti, krunt tarastati ja ümbrus heakorrastati. Kuna uus omanik on hariduselt inglise keele filoloog ja õpetab Tallinnas omanimelises keelekoolis keeli oli plaanis rajada hoonesse pärast kapitaalremonti keeltekool. Hetkel on hoone kasutusel ühepereelamuna ning maja ümbritseb väga kaunis ja omanäoline aed.
Allikas: Kask, Kalev. Juriz, Jörden, Juuru: Juuru läbi aegade. 2017-2021. Käsikiri.
Kommentaarid