Pildid Juuru kihelkonna ajaloost, inimestest ja sündmustest.
Tagakülg
Rongkäik Mahtrasse 1933
Tagakülg

Rongkäik Mahtrasse 1933

Dateering: 04.06.1933
Fotograaf: F. Reinberg
Asukoht: Juuru Juuru kihelkond Harju maakond
Rongkäik Juurust Mahtrasse 4. juunil 1933. aastal.

1933. aasta suvel tähistati Mahtra sõja 75. aastapäeva. Ürituse korraldaja ja ausamba püstitamise eestvedaja oli Juuru Haridusselts, mis moodustas vastava komisjoni, mida juhtis Kaitseliidu Juuru malevkonna pealik Johannes Tutt. Pidupäev algas 4. juunil 1933. aastal kell 12 rongkäigust osavõtvate organisatsioonide kogunemisega Juuru algkooli spordiplatsil (praeguse Juuru rahvamaja ümbrus). Kell 12.30 hakkas rongkäik Mahtra suunas liikuma. Esiplaanil kaitseliitlased ja naiskodukaitse. Taamal paistab Juuru kiriku torn, kirikumõisa karjalaut, Feldi saun (viimased kaks lammutati nõukogude ajal) ja Juuru Algkool. Vasakul esiplaanil on loomaarst Kadariku ravilahoone.
 
Kella 14.30-ks oli planeeritud riigivanema vastuvõtmine ja aktus. Tolleaegne riigivanem Jaan Tõnisson oli sunnitud loobuma visiidist pineva poliitilise olukorra tõttu riigis (majanduskriis ja krooni devalveerimine). Mälestussamba avas Riigikogu esimees Karl Einbund (eestistas Kaarel Eenpalu) ja meeldejääva kõne pidas kirjanik Eduard Vilde. Mälestati sõja ohvreid ja asetati pärjad. Järgnes Juuru kihelkonna ühendatud sega- ja pasunakooride etteaste. Kaitseliitlased viisid läbi paraadmarsi ning lahing- ja ratsademonstratsiooni. Õhtul oli esmakordselt ettekandel näidend "Mahtra sõda". 

Vt. samast sündmusest: Mahtra sõja mälestussamba avamine 1933Mahtra sõja 75. aastapäev 1933. aastalMahtra sõja ausammas 1933

Lisa kommentaar


eu logod 5400d