Pildid Juuru kihelkonna ajaloost, inimestest ja sündmustest.
Rikaste Risu

Rikaste Risu

Dateering: 1930
Asukoht: Karitsa Juuru kihelkond Harju maakond
just sellise nimega kutsusid Hilda Põldroosi mäletamist mööda kohalikud seda rehepeksumasinat. Masin olla pidevalt lagunenud ja vajanud remonti, sellest ka selline huvitav hüüdnimi. Osanikke masinale oli 7: Kambi peremees Uustamm, Kärdi peremees Pärn, Nurga peremee Leinola, Oki peremees Trautfeldt, Matsi peremeesRasson, Rasala-Rehe peremees Obermann ja Viilu peremees Oobermann. Erinevalt Kilgi Eedi masinast tuli seda riistapuud hobustega vedada. See oli üsna keeruline ülesanne, sest mitte kõik hobused ei sobinud omavahel kokku. Oki peremehel oli neli hobust ja neid rakendati tavaliselt siis katla vedamiseks. Peksumasina tirimiseks oli vaja viie hobuse jõudu ja need sobitati erinevate talude hobustest kokku.
Masina töötamise kohta peeti täpset arvestust, see oli ühe inimese ehk siis tunnimehe ülesanne, kes pani kirja, kui palju aega masin töötas, seisu- ja remondiajad arvestati tööajast maha. Hilda meenutab, et temagi on saanud olla selle masina juures tunnimeheks. Kuna tal omal veel käekella ei olnud, siis sai selleks Viilu peremehe kuldkella. Seda tuli hoida rätiku see, et tolm mitte kella ei kahjustaks. Kui oli vaja vaadata, siis läks Hilda eemale, harutas kella rätikust välja ja pani aja kirja.
Holda Põldroosi mäletamist mööda oli selliseid ühiseid rehepeksumasinaid Kaiu kandis veelgi, masinate hüüdnimedeks olla olnud "Vaeste Vara" ja "Antsude Masin"
Selle pildi taustal oleva Aasumäe järgi võib oletada, et parasjagu tuuakse masinat Kambilt.

Lisa kommentaar


eu logod 5400d